İnsan kanı emerek beslenen pireler, eşyalara, bitkilere zarar vererek maddi hasarlara sebep olan fareler, tahta kurdu, halı böcekleri, bakteri yayarak ciddi ve ölümcül hastalıkların oluşmasını sağlayan hamam böcekleri ve karafatmalar. Zehirli haşere grupları arasında yer alan çıyan, yılan ve akrepler insanlar için maddi, manevi sorun demektirler ve bu haşerelerden kurtulmak, haşere ilaçlama hizmetleri almak şarttır. Haşerelerin milyonlarca türü bulunur. Parazitler, zehirliler, gider böcekleri, kanatlılar gibi farklı türleri, insanlar için büyük sorun oluştururlar. Bunların hepsi, haşere ilaçlama ile yok edilebilecek zararlı canlılardır. İlaçlama türleri belirlenmesinde alanların durumları, haşere türleri ve haşerelerin alanlardaki yoğunlukları oldukça önemlidir. Haşere ilaçlama sadece haşere ve böcekler için değil, gözle görülemeyecek kadar ufak yapılara sahip parazitler için de uygulanabilmektedir.

Parazitler; En sık karşılaşılmakta olan ve vücutlarda kalıcı yararlar, alerjik reaksiyonlar görülmesini sağlayan haşereler arasında yer alırlar. Kan emerek beslendikleri için virüs taşıyıcı durumundadırlar. Kene, pire, bit gibi boyutları 5 mm ufak zararlı canlılardır. İnsan vücutlarını konakçı olarak kullanarak ya da hayvanların vücutlarında yuva yaparak yaşamlarını sürdürürler. Üzerlerinde bulundukları canlılar için tehlike demek olduklarından bu haşereler ile mücadele için haşere ilaçlama uygulatılması şarttır. Çok hızlı üreyebilmektedirler. Bu üremelerini yumurtalama ile gerçekleştirirler. Yumurtalarını en ufak kuytu köşelere bırakarak, fark edilmemelerini sağlarlar. Üremelerine tamamen engel olunarak, sayılarının artmaları önlenmesi amacı ile haşere ilaçlama yaptırılması gerekmektedir. Deri döküntüleri ve konakçıları üzerlerinden kan emerek besin ihtiyaçlarını giderirler. Isırdıkları yerlerde bıraktıkları kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı dışında, taşıdıkları virüslerle salgın hastalıklara sebep olurlar.

Zehirliler; Daha çok ağaçlık yerlerde, kırsal kesimlerde, bahçeli evlerin etraflarında görülmektedirler ancak bu yerlere yakın kapalı mekanlarda da karşılaşılabilme olasılığı vardır. Türlerine göre zehirlerinin etkileri ve verebilecekleri zararlar değişmektedir. bu yüzden her birine karşı haşere ilaçlama ile müdahale edilmelidir. Akrep, yılan, çıyan gibi haşere türleridir. Soktukları ya da ısırdıklarında alerjik reaksiyonlara, vücut, cilt hastalıklarına sebep olabildikleri gibi ölümcül hastalıklara da sebep olan türleri mevcuttu. Bu gibi ciddi sorunlarla karşılaşmamak adına haşereler ile mücadele ederek haşere ilaçlama, akrep, öıyan ilaçlama uygulatılmalıdır. Yumurtalama ile üremekte ve yumurtalarını genellikle kayalıklara, toprak altlarına bırakmaktadırlar.

Kanatlılar; Türlerine göre, insanlara verdikleri zararlar değişmektedir. Tatarcık, sinek, yaban arısı gibi farklı haşereler arasında yer almaktadırlar. Yaban arısı sokarak, tatarcık ve sinek ise kan emerek beslenmektedir. Kanatlı oldukları ve uçarak hareket ettikleri için bireysel hareket ederek yakalanmaları imkansızdır. Bu sebeple haşere ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Bu haşerelerin bakteri ve mikrop yayarak da insanlara zarar verebilmektedirler. Tatarcık ilaçlama dışında sinek ve yaban arısı ilaçlama hizmetlerinden yararlanarak bu zararlı canlılar yok edilmelidir.

Gider Haşereleri; Hamam böcekleri, karafatma, kalorifer böcekleri, karınca, gümüşçün gibi bakterilerin yayılmasına sebep olan haşerelerdir. Besin maddelerini tükettiklerinden dolayı gıda sektörlerinde hizmet veren fırın, lokanta, restaurant, cafe gibi mekanlarda daha sık karşılaşılırlar. Tükettikleri yiyeceklere bulaştırdıkları mikroplarla sağlık sorunlarına sebep oldukları gibi, maddi hasarlara da nedendirler. Bu haşerelerden kurtulmak, haşere ilaçlama, hamam böceği ilaçlama uygulatmak şarttır. Besin ihtiyaçları dışından hepçil beslenen haşerelerdir. Buldukları her tür kıl, yün maddelerini, kağıt, naylonları tüketebilirler. Bu haşereler, oldukça hızlı hareket etme özelliklerine sahiptirler. Görüldüklerinde aniden gözden kaybolabilirler. Yakalanmaları ve yok edilmeleri oldukça zordur. Haşere ilaçlama şirketleri ile görüşülerek yapılacak karafatma ilaçlama dışındaki yöntemler, bu haşereler üzerlerinde etkili olmamaktadır. Ev ve iş yerlerimizde de mutfaklarda ve banyolarda gördüğümüz türlerdir. Hızlı ve sık üredikleri için kısa sürede her alana yayılabilir ve hem yiyeceklere, hem eşyalara zarar verebilir, sağlık problemleri görülmesine neden olabilirler. bu haşereler ile mücadele etmek için en yakın haşere ilaçlama firmaları ile irtibata geçilerek, uygun haşere ilaçlama hizmetinden yararlanılmalıdır.

Kemirgenler; Fare, sıçan, ev faresi, çatı faresi gibi en bilinen türleri dışında daha yüzlercesi mevcuttur. Bulundukları dış mekanlardaki pis alanlardan aldıkları bakteri ve virüsleri, yiyecek arayışı içerisinde olduklarından dolayı girdikleri ev ve iş yerlerinde, fırın ya da lokantalarda insanlara bulaştırarak bu bakterilerin yayılmasına sebep olurlar. Bu nedenledir ki kemirgenlerden kurtulmak için haşere ilaçlama, fare ilaçlama uygulatılmalıdır. Güçlü dişlere sahip olduklarından dolayı buldukları her madde ile beslenebilmektedirler. Eşyalar, kıyafetler ve yiyeceklerle bu kemirgenler besin ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Türlerine bağlı olarak kemirgenlerin boyutları da farklıdır. Çok hızlı hareket ediyor olmaları en önemli özellikleri arasındadır. Gelebilecek tehlikelere karşı da oldukça hassas vücut yapılarına sahip olan kemirgenlerden kurtulmak için kesinlikle haşere ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Üremelerini diğer zararlı canlılardan farklı olarak yumurtalama ile değil, doğurarak gerçekleştirmektedirler. Kısa sürede çok fazla sayıya sahip olabilecek bu haşereler ile mücadele, fare ilaçlama ile mümkündür. Fareler ile mücadele için sıvı ilaçlar ya da özel yemler kullanılmaktadır.